piątek 12 sierpnia 2022 Klary, Lecha, Hilarii
Rozmiar tekstu: A A A

Działania Powiatu Kartuskiego

 

Czym jest projekt „Decydujmy Razem”? 

     Powiat Kartuski wziął udział, jako jeden z czterech samorządów województwa pomorskiego i 29 samorządów w Polsce, w drugim cyklu pilotażowego projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Decydujmy Razem”.

 Jest to projekt elitarny jego uczestnicy – mieszkańcy powiatu kartuskiego - stanowią awangardę procesu przemian społeczno-politycznych, trwale zmieniających polski krajobraz. Udział w projekcie stanowi źródło prestiżu dla samorządów.

     Doświadczenia wielu krajów pokazują, że warunkiem „dobrego rządzenia” jest udział obywateli w procesach decyzyjnych – czyli świadome i aktywne uczestnictwo mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich gminy, powiatu czy dzielnicy.

Efektywna i skuteczna partycypacja (współdecydowanie) wymaga uruchomienia szczególnego procesu, w którym społeczność lokalna jest nie tylko adresatem, lecz także współtwórcą wypracowywanych rozwiązań

Współdecydowanie może się sprawdzić jedynie w społeczności, która rozumie sens działania na rzecz wspólnego dobra i jest gotowa do aktywnego udziału w takim procesie. Z drugiej strony, partycypacja jest domeną władz otwartych i gotowych na współpracę ze swoimi mieszkańcami.

 

Działania Powiatu Kartuskiego 

Celem naszego Powiatu będzie wprowadzenie modelu partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki, szczególnie w obszarze zatrudnienia. Efektem końcowym udziału w projekcie będzie przyjęcie przez Radę Powiatu Strategii Rozwoju Ekonomii Społecznej w Powiecie Kartuskim, którą już tworzy Zespół Partycypacyjny. W jego skład weszli ochotnicy – mieszkańcy powiatu kartuskiego. Opracowana przez Zespół Strategia zostanie poddana konsultacjom społecznym. Osoby, które chcą wziąć udział w procesie partycypacyjnym i pragną kreować politykę samorządową - pomimo podjętych już prac nad strategią – wciąż mogą zostać członkami zespołu. Czekamy na Państwa zgłoszenia bądź pytania pod adresem e-mailowym zdrowie@kartuskipowiat.pl.

 

Więcej na temat ogólnopolskich działaniach znajdziecie Państwo na stronie projektu www.decydujmyrazem.pl.  Zachęcamy także do odwiedzania stron instytucji i organizacji, które doprowadziły do sformułowania projektu i utworzyły partnerstwo na rzecz jego realizacji:

 

Aleksandra Kuczkowska i Anna Jancen

Animatorki Partycypacji Publicznej z ramienia Powiatu Kartuskiego

Starostwo Powiatowe w Kartuzach

ul. Gdańska 26, pok nr 17

tel. 58 681-39-87 wew. 600 lub 608

  

Sonda
Czy informacje zawarte na tej stronie są dla Ciebie przydatne?Copyright © MBS Systems 2010r. Wszelkie prawa zastrzeżone.